Skip to content

Grypa 2022/2023

W ostatnim czasie zaobserwowano istotną redukcję liczby zakażeń wirusami grypy, co może wynikać m.in. z obostrzeń wprowadzonych podczas pandemii COVID-19, które radykalnie ograniczyły transmisje wirusów oddechowych w populacji.

Sezon grypowy na półkuli północnej przypada na okres od października do kwietnia, ze szczytem zachorowań w Polsce miedzy styczniem a marcem, na półkuli południowej – od maja do września, podczas gdy w klimacie tropikalnym trwa cały rok.

Według danych WHO co roku na grypę choruje miliard osób na świecie, tj 5-10% dorosłych oraz 20-30% dzieci. 

Przebieg zakażenia wirusem grypy jest zwykle samoograniczający się i może nie stanowić istotnego zagrożenia dla osób zdrowych. Jednakże szacuje się, że co roku dochodzi do 3-5 mln zachorowań o ciężkim przebiegu klinicznym.

Na ciężki przebieg zachorowania na grypę narażone są najbardziej:

-małe dzieci

-osoby starsze

-kobiety w ciąży

-osoby z chorobami przewlekłymi, przede wszystkim układu oddechowego i krążenia, chorobami metabolicznymi czy z zaburzeniami funkcjonowania układu immunologicznego.

WHO szacuje, ze z powodu powikłań płucnych spowodowanych grypą sezonową co roku umiera 290 000-650 000 osób.

Nie podlega dyskusji, że najskuteczniejszą bronią w walce z grypą jest profilaktyka, a szczepienia ochronne stanowią relatywnie tani środek bardzo skutecznie zapobiegający szerzeniu się wirusów grypy w środowisku i/lub je ograniczający.

Szczepienia zaleca się szczególnie:

-osobom przewlekle chorym z grup wysokiego ryzyka

-dzieciom

-osobom starszym

-ciężarnym

-osoby z grup zawodowych narażonych na zakażenie z racji pełnionych funkcji.

W Polsce od lat obserwuje się małe zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie. Wyszczepialnosc na poziomie ok. 4% pozycjonuje nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Ale optymizmem napawa fakt, że podczas pandemii COVID 19 wzrosła liczba osób zaszczepionych przeciw grypie w sezonie 2020/2021 do 6% a w sezonie 2021/2022 do 7%

Szczepionki przeciwko grypie dostępne w sezonie 2022/2023

  • szczepionki inaktywowane podawane we wstrzyknięciu:

     Vaxigrip Tetra

     Influvac Tetra

  • szczepionka „żywa” podawana donosowi

     Fluenz Tetra

Szczepienie przeciw grypie powinno być zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny czas szczepienia powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, który w Polsce występuje od stycznia do marca.